About The Author
About the author
Snežana Ana Dobrijević EMOCIJE KOJE BOLE
Snežana Ana Dobrijević,
Psihološke tegobe kakve su, na prime, strah, tuga, napetost i sl, spadaju u kategoriju emocija koje bole. Svaki čovek ima neke takve emocije, koje ga, kao kamičak u cipeli, remete da bude opušten i srećan.
Neprijatnosti koje se tokom života čoveku dešavju pojačavaju intenzitet njegovih tegoba. Na primer, zbog naoko bezazlenog problema na poslu, čovekova tuga lako postaje depresija, njegov strah lako postaje panika, a intenzivna napetost deluje na njegovo telo, zbog čega se ono grči, trese i boli. Poseban problem nastaje kada čovek ima tegobe koje bole onda kada nema nikakvog spoljašnjeg razloga za to. Za ove, naoko bezrazložne tegobe, je karakteristično to što su one prisutne u skoro svakom trenutku njegovog života, pri čemu ih on svojom voljom ne može otkloniti.
Kada neke od tih tegoba, kakve su na primer depresija ili panika, dobiju jako veliki intenzitet, to je za čoveka toliko bolno da on obično potraži stručnu pomoć. S tim u vezi važno je da znamo da je svaka aktuelna emocija nastala iz neke dečje emocije. Na primer, panika je nastala iz dečjeg straha, depresija iz neke rane tuge, a napetost iz nekog, za dete neprijatnog dešavanja. To će reći da svaka emocija počinje u prošlosti i traje sve do trenutka u kome se čovek trenutno nalazi. Uzrok naoko bezrazložne tegobe i razlog zbog koga čovek tu tegobu svojom voljom ne može da otkloni, jeste upravo to trajanje. Može se reći da se sve ono što već postoji u psihi, a ovde govorimo o tegobama, unosi u buduće emocije, tj. u buduće tegobe. Te će tegobe u budućnosti, usled različitih nepovoljnih dešavanja, postati još intenzivnije.
Iz ovog razloga ljudi odlaze kod "stručnjaka za otklanjanje psihološke patnje". Neki odlaze po tablete, a oni koji znaju da je njihov problem psihološke prirode i da se rešenje za takav problem nalazi u psihološkoj metodi, traže takvu metodu. Stručnjaci za otklanjanje "psihološke patnje" raznih su profila u rasponu od lajfkoučinga do psihoterapeuta. Svi oni imaju isti zadatak, da prekinu lanac unošenja psiholoških tegoba iz sadašnjosti u budućnost. Ovaj zadatak je jako zahtevan pa ga oni koji se njime bave realizuju sa više ili manje uspeha. S tim u vezi se postavlja pitanje: kako možemo naći osobu koja će nam trajno otkloniti psihološke tegobe.
Tu osobu možemo izabrati na osnovu preporuke. Ako do takve preporuke ne možemo doći, onda terapeuta možemo izabrati tako što ćemo ući u njegovu internet prezentaciju i proceniti da li su rečenice koje on piše ili izgovara jasne, žive i potencijalno lekovite.
Ukoliko već idete na terapiju lako možete da procenite njen efekat. Svaka dobra terapija, bilo da je terapija tela ili duše, uvek brzo deluje, a njen efekat je uvek trajan. Efekat terapije možete odrediti tako što ćete proceni intenzitet svojih tegoba na početku seanse i njihov intenzitet par dana nakon seanse.
Terapeut je efikasan ako tegobe trajno izgube makar mali deo svog intenziteta. Ovakva procena ujedno vam može omogućiti da predvidite broj seansi za koji će se tegobe zbog ste i došli na terapiju otkloniti.
Snežana Ana Dobrijević
Gospođa Dobrijević je razvila koučing metodu zasnovanu na psihoterapijskoj metodi Ljiljane Dešević.
Naziv njene metode je: Koučing po matematičkom modelu Ljiljane Dešević.
Usluge pruža online na srpskom i engleskom jeziku na telefon broj: +1 702-415-9210